مهندسی شیمی

رتبه اول رشته مهندسی پلیمر در کنکور دکترای سال 1392

داستان موفقیت
رتبه اول رشته مهندسی پلیمر در کنکور دکترای سال 1392
فریناز کوچک

 

کسب موفقیت، حس خوبی دارد

وقتی سال 1392 در کنکور دکتری شرکت کرد، تقریبا 10 سال از زمان فارغ التحصیلی اش در مقطع کارشناسی ارشد می گذشت. درس خواندن در مقطع دکتری همیشه برای «فریناز کوچک»، یک دغدغه محسوب می شد، اما فرصت آن پیش نمی آمد تا این که در سال 1392 در کنکور دکتری شرکت کرد و توانست رتبه اول رشته مهندسی پلیمر، صنایع رنگ را به دست بیاورد.

از کی تصمیم گرفتید تا در مقطع دکتری ادامه تحصیل بدهید؟

از سال گذشته.

یعنی بعد از مقطع کارشناسی ارشد؟

نه. من سال 1383 فارغ التحصیل شدم و در سال 92 در کنکور دکتری شرکت کردم.

چطور به این نتیجه رسیدید که در مقطع دکتری ادامه تحصیل بدهید؟

تحصیل در مقطع دکتری یکی از دغدغه هایی بود که همیشه داشتم، اما فرصتش پیش نمی آمد و شرایط هماهنگ نمی شد. به درس خواندن علاقه داشتم. به همین دلیل هم تصمیم گرفتم در این مقطع درس بخوانم.

فکر می کنید داشتن مدرک دکتری یا تحصیل در مقطع دکتری هدف بزرگی است؟

اهمیت آن کم نیست. اما آنطور هم نیست که بخواهم بگویم اگر مدرک دکتری  نباشد، اتفاقی رخ می دهد. تحصیل در این مقطع به نوبه خود هدف خوب و بزرگی است.

برای رسیدن به این هدف چه کارهایی انجام دادید؟

بین درس خواندن من در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، 10 سال وقفه افتاده بود. شرایط تحصیلی بقیه را نمی دانستم، اما به خودم گفتم حداکثر تلاشم را انجام می دهم و این کار را کردم. در فاصله 3-4 ماهه ای که تا کنکور دکتری وقت داشتم، از وقتم درست استفاده کردم.

حالا که در مقطع دکتری تحصیل می کنید، چه حسی دارید؟

حس خوبی است. به هر حال کسب موفقیت، حس خوبی به آدم می دهد. نمی توان این موضوع را انکار کرد، اما سختی های خودش را هم دارد.

مثلا چه سختی هایی؟

نگاه ها و توقعات دیگران نسبت به کسی که دکتری دارد، تفاوت می کند و درس خواندن در این مقطع، به تلاش بیشتری نیاز دارد.

فکر می کنید آینده برای کسی که دارای مدرک کارشناسی ارشد است و کسی که دارای مدرک دکتری است، تفاوت دارد؟

بله، تفاوت که دارد، اما این موضوع مرتبط با اهداف افراد است. برای کسی که صرفا به فکر بازار کار است، آینده با مدرک فوق لیسانس هم تامین می شود، اما اگر نگاه علمی داشته باشد، با قرار گرفتن در مقطع دکترا، مسیر برایش باز می شود.

کمی از علایق خود بگویید.

در کنار درس خواندن، وقتم را با خانواده ام می گذرانم. بچه هم دارم و وقتم را بین درس و خانه تقسیم می کنم. سعی دارم که برای زندگی و خانواده ام کم نگذارم.

پارسه در موفقیت شما چه تاثیری داشت؟

در کلاس های زبان پارسه شرکت می کردم. این که بعد از 10 سال در جوی قرار گرفتم که دانشجویان در آن حضور داشتند، باعث شد برای بیشتر درس خواندن ترغیب شوم.