فیزیک

رتبه یک ژئوفیزیک در کنکور دکترای سال 1392

داستان موفقیت
رتبه یک ژئوفیزیک در کنکور دکترای سال 1392
حجت حق شناس لاری

ادامه مسیر تا پایان دکتری

برای اغلب افراد، کسب رتبه تک رقمی در کنکور بعید به نظر می آید. افراد بسیاری هم هستند که فکر می کنند کسب رتبه یک محال است، اما این اتفاق با تلاش بیشتر و تمرکز روی درس ها رخ می دهد. «حجت حق شناس لاری»؛ با همین تلاش بود که توانست در کنکور دکترای سال 1392 رتبه یک ژئوفیزیک، لرزه شناسی را به دست بیاورد.

عنوان «دکتر» برای اغلب افراد، یک عنوان خوشایند است، اما «حجت حق شناس لاری» هنوز هم دوست ندارد کسی به او بگوید:«دکتر».

حق شناس، معمولا کارها را نیمه کاره رها نمی کند. این جدیت در درس خواندنش هم وجود داشت و باعث شد تا بخواهد تحصیلاتش را تا مقطع دکتری ادامه بدهد:«راهی بود که شروع کرده بودم و دوست داشتم آن را تمام کنم. دوست داشتم تا آخرش بروم. یکی از دلایلی که در مقطع دکتری درس می خوانم، همین بود. تلاش کردم که به اینجا برسم.»

رتبه یک رشته ژئوفیزیک، لرزه شناسی برای پذیرفته شدن در مقطع دکتری به نسبت مقطع کارشناسی ارشد وقت کمتری را به درس خواندن اختصاص داد. او حدود 4 ماه به درس خواندن پرداخت و هر روز هم بین 6 تا 7 ساعت مطالعه داشت البته خودش تاکید می کند مطالعه مفیدش هر روز بین 5 ساعت بود.

مفهومی درس خواندن و فهمیدن کل مطلب، از ویژگی هایی است که وی از آن ها به عنوان عامل موفقیت خود یاد می کند.

از نظر حق شناس، کنکور دکتری با کنکور کارشناسی ارشد، تفاوت بسیاری دارد:«از نظر من درس های دکتری نسبت به کارشناسی ارشد ساده تر است. وقتی مقطع کارشناسی ارشد را می گذرانی، باید روی درس ها مسلط باشی، به همین دلیل هم کنکور دکتری ساده تر است. البته در رشته ما رقیب کم بود و راحت می شد قبول شد.»

او عنوان می کند که در رشته ژئوفیزیک با مدرک فوق لیسانس برایش کار بیشتری وجود داشت، چون این رشته خاص و دانشجوی آن کم است، اما ظرفیت دکتری تکمیل شده.

درباره نقش پارسه در موفقیت خود هم می گوید:«من در همه آزمون های دکترای موسسه پارسه شرکت کردم. البته اولین باری که می خواستم در موسسه پارسه ثبت نام کنم، دید خوبی نسبت به آن نداشتم، اما بعد از کنکور کارشناسی ارشد که رتبه ام یک شد، نظرم تغییر کرد. بعد از کنکور کارشناسی ارشد بود که فهمیدم سئوال های آزمون های پارسه، منطقی است و مشابه آن در کنکور هم دیده می شود. با همین دید بود که برای کنکور دکتری هم در آزمون های پارسه شرکت کردم.»

او ادامه می دهد:«بعد از کنکور دکتری وقتی خودم را با بقیه مقایسه کردم، فهمیدم که تراز من با نفر بعد از من از زمین تا آسمان فرق می کند. تراز من 9 هزار و خرده ای بود و تراز نفر بعدی حدود 7 هزار و خرده ای. در کلاس های زبان و استعداد تحصیلی پارسه هم شرکت کرده بودم که رتبه مرا بالا کشاند. فضای آزمون ها خیلی مهم است و داطلب در آن ها برای کنکور اصلی تمرین می کند.»